Kvæg-tur med produktionslederne

På inspirationstur med produktionslederne

Nyheder

Produktionslederne på inspirationstur

Vi har set nye spændende måder at drive mælkeproduktion på

Vi har været på inspirationstur med produktionslederne og set nye spændende måder at drive mælkeproduktion på.

Nogle har haft fokus på at være selvforsynende – faktisk var to bedrifter 100% selvforsynende med foder. Andre har arbejdet med ko og kalv-projekt, hvor kalvene får mælk fra deres egne mødre i de første måneder.

Både dyrevelfærd og klima fylder meget i bevidstheden, og fokus på en bæredygtig produktion er vigtigt for alle de landmænd, vi besøgte.

Tre af bedrifterne havde bygget ny velfærdsstald med ekstra god plads til goldkøer og nykælvere.

Produktionsledere på inspirationstur

Også på finansieringsfronten var der tænkt nyt.

I stedet for traditionel finansiering havde den ene landmænd inviteret en ekstern investor med i sit projekt.

Spændende og lærerig tur – tusind tak til alle besøgsværter for at tage godt imod os: Morten Dalby Jensen, Hejrskov Mælk, Esben Møller Zu og Filip Mark Friis.
Turen var tilrettelagt i samarbejde med Grindsted Landbrugsskole.

Du kan se mere om produktionslederuddannelsen – her.

Har du noget, du gerne vil spørge om, så kontakt studievejleder Gitte Borup, på enten e-mail: gb@dalumls.dk eller telefon 63 13 27 00.

Produktionsledere på inspirationstur