Katrine Nielsen – tidligere elev.
Hvordan skaber man karriere i landbruget, var det spørgsmål, som blev givet til mig, da jeg skulle holde indlæg til info-aften for holdene til foråret.
En festsal, der var fuld af smilende og motiverede elever, som brænder for landbruget, slog ørerne ud, da der skulle snakkes om, hvordan og hvad er en karriere i landbruget. Der er ikke nogen rød løber, som viser, at det er denne her vej, der skal gåes på.
Jeg tog udgangspunkt i min egen karriere, ved at jeg har valgt EUX, var det oplagt at læse videre og bruge de gymnasiale fag til noget mere. Men for mig havde skoletrætheden ramt efter at have online-undervisning igennem to forløb pga. corona, så der skulle ud og brændes noget krudt af. Der åbner en anden verden for mig, som indebærer en stor del ledelse, og hvad det giver virksomheder, når ledelsen spiller gennem de forskellige led. Det gav mig blod på tanden til at tage produktionsleder og agrarøkonom. Den selvindsigt og viljestyrke, som uddannelsen har været med til at give mig med videre frem i livet.
Karriere er ikke kun en vej, og den er ikke bestemt på forhånd, der bliver hele tiden åbnet nye veje, som former ens egen karriere, og det er kun én selv, som gør det muligt.